Polskie normy producentów mówią, że kostka brukowa powinna mieć nasiąkliwość nie większą, niż 6%. Ten parametr techniczny uwypukla nam fakt, który mówi, że kostka brukowa powinna być trwała i wytrzymała przez wiele lat.
Impregnowanie kostki brukowej – dlaczego warto?
Niewątpliwie właściwa impregnacja nawierzchni kostki brukowej w sposób pozytywny wpływa na jej właściwości. W miejscach łatwych do zabrudzeń kostki stosowanie impregnatów zwiększa odporność na chłonność substancji, które są niepożądane (za przykład można tutaj podać niefortunnie rozlany olej). Dobra impregnacja sprawia, że kostka brukowa idealnie nadaje się na balkon, taras, ścieżkę lub inne okolice posesji domu.
Warto również zwrócić uwagę na przyrodę. Flora bakteryjna, grzyby, mchy i glony mogą rozwijać się na mokrej powierzchni, a odpowiednia impregnacja chroni kostkę brukową przy tego typu sytuacjach.
W jakim momencie zacząć impregnację kostki brukowej?
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, to, że musi upłynąć przynajmniej miesiąc od daty produkcji kostki. W tym okresie mogą na kostce brukowej pojawić się także białe wykwity (są one wynikiem dojrzewania konsystencji kostki brukowej). Jeśli nowa kostka brukowa będzie posiadała białe wykwity, to sygnał, że nie możemy jej jeszcze impregnować. Niektórzy producenci zalecają impregnację kostki dopiero po dwóch latach po jej wyprodukowaniu. Po tym okresie nie pojawiają się nowe wykwity.
Innym czynnikiem umożliwiającym wykonać w sposób prawidłowy impregnację należy odpowiednia pogoda. Najlepszym momentem na to jest gdy temperatura oscyluje w granicach 20-23 stopnie. Natomiast jeśli temperatura przekracza 30 stopni, to prace impregnacyjne nie powinny być wykonywane. Mocne nasłonecznienie oraz opady 5 godzin przed impregnacją uniemożliwiają do przeprowadzania tego zabiegu zgodnie z zaleceniami producentów.
Jaki impregnat użyć do kostki brukowej?
Na rynku istnieje wiele preparatów do impregnacji kostki brukowej i są one o różnym działaniu. Do najczęstszych zabezpieczeń zalicza się:
– hydrofobizację nawierzchni,
– antypoślizgowość,
– ochronę przed solą,
– ochronę przed porostem biologicznym
– efekt mokrej kostki,
– odświeżanie i wzmocnienie koloru kostki
– usuwanie wykwitów solnych.
Każdy z impregnatów, który znajduje zastosowanie przy impregnacji kostki brukowej nadaje jej delikatny filtr zapobiegający osiadaniu pyłu i zapobiega wchłanianiu zabrudzeń.
Jak impregnować kostkę brukową?
Jeżeli sprzyjają nam pogoda można rozpocząć przygotowania. Pierwszym zabiegiem jaki powinniśmy wykonać, to dokładne umycie kostki brukowej. Jeżeli nie ma zabrudzeń innymi cieczami na kostce, możemy jej nawierzchnię umyć myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym. Po wyschnięciu kostki należy usunąć z niej kurz i pył, gdyż jeśli tej czynności nie wykonamy zabrudzenia mogą podczas impregnacji na stałe połączyć się z kostką.
Jaki preparat wybrać do impregnacji?
Warto zaznaczyć, że impregnaty na bazie wody dają najmniejszą ochronę, która trwa mniej więcej 12 miesięcy. Do innej grupy impregnatów należą preparaty na bazie sylikonu oraz butanolu. Zastosowanie ich da efekt mokrej kostki.
Czy używać kostki brukowej impregnowanej fabrycznie?
Bardzo duża grupa producentów w wachlarzu swej oferty impregnuje kostkę już na etapie produkcji. Zabezpieczenie takiej kostki polega na dodaniu do jej konsystencji produktów hydrofobizujących, czyli takich, które zmniejszają wchłanianie wody.
Kolejną możliwością zabezpieczenia jest pokrycie powierzchni kostki preparatem dającym wizualny efekt podobnej warstwy do lakieru. Ten preparat posiada w swoim składzie polimery. W zależności od składu tego typu towaru różnią się czasem działania i trwałości.
Na zakończenie należy dodać, że impregnacja pozwala na szybkie usunięcie plam z nawierzchni kostki brukowej przez co jej właściciel może na długi czas cieszyć się z naprawdę ładnego jej wyglądu.
Artykuł napisany przy pomocy firmy Master-Bruk – https://master-bruk.pl